Spora Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

25.08.2020
199 görüntülenme
Spora Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spor yapmaya başlamak harika bir karar ancak bunu bir alışkanlığa dönüştürmek için nelere dikkat etmen gerektiğini biliyor musun?

Eğer bu yazıyı okuyorsan büyük olasılıkla spora sıfırdan başlamayı düşünüyor olmalısın. Belki hayatında ilk kez bir spor salonuna yazıldın, belki de spora o kadar uzun bir ara verdin ki bu da sana spora sıfırdan başlamak gibi geliyor.

Sporu severek yapman ve bu sağlıklı alışkanlığı hayat boyu sürdürebilmen için sana spora bakış açını değiştirecek bazı öneriler vereceğiz.

İşte spora sıfırdan başlarken aklında bulundurman gereken bazı önemli noktalar…

Spora Sıfırdan Başlamak: Zamanlamayı Göz Önünde Bulundur

Spora yeni başlaman demek hayatında düzenli olarak sürdüreceğin bir alışkanlığa yer açman demek. Bunu sürdürebilmen için öncelikle gerçekçi olarak düşünüp günlük yoğunluğuna en uygun seçeneğe yönelmen iyi olur. Örneğin iş hayatında beklenmedik toplantılar çıkabiliyorsa saatleri sabit olan grup dersleri yerine gün boyu açık bir spor kulübüne üye olman gibi…

Spora Sıfırdan Başlamak: Seveceğin Bir Egzersiz Seç

Her egzersiz herkese uygun değildir. Bu vücudunun aktiflik seviyesiyle ilgili olduğu kadar aynı zamanda da bir zevk meselesidir.

Yavaş ve daha durağan egzersizler yeni başlayanlar için idealdir. Pilates, yoga, direnç bantlarıyla yapacağın hareketler, kendi vücut ağırlığını kullanarak yapacağın egzersizler gibi… Daha hızlı bir tempoya sahip olan dairesel antrenmanlar ise zamanı kısıtlı olanlar için daha iyi tercihler olur. Tek başına egzersiz yapmak seni henüz motive etmiyorsa zumba, aerobik, cycling gibi grup egzersizlerini tercih edebilirsin.

Spora Sıfırdan Başlamak: Değişimini İzle

Spora başlamadan önce spor giysilerinle aynanın karşısına geç ve farklı açılardan birkaç selfie çek. Böylece nerede başladığını belgelemiş olacaksın. Bu, gelişimini izlemenin en iyi yollarından biridir. Elbette çok kısa bir sürede çok büyük bir değişim görmek ulaşılması güç hedeflerden biridir. Bunun farkında olarak her 2 ya da 4 haftada bir ayna karşısında fotoğraflarını çek ve sporun vücudunu nasıl şekillendirdiğini izle.

Daha veri odaklı bir izleme yöntemi olarak kalp atış hızını ölçen bir akıllı saat ya da fitness tracker kullanabilirsin. Kalp hızın fitness seviyeni ölçmenin ideal yöntemlerinden biridir. Aktif bireylerin dinlenme sırasındaki kalp atış hızları yavaştır, çünkü kasları daha iyi durumdadır. Senin de dinlenme sırasındaki kalp atış hızın düştükçe vücudunun egzersize verdiği cevabı görmüş olacaksın.

Spora Sıfırdan Başlamak: Spor Salonunda İlk Gün

Spora yeni başlayanlar için spor salonları biraz cesaret kırıcı olabilir, spora başlayan herkes en başta senin gibiydi. Senden daha fit insanların sana bakıp seni yargıladığını bile düşünebilirsin! Ancak şunu unutma, spor salonundaki hemen herkes bu değerli zamanı kendine ayırdığı için tamamen kendilerine odaklanır. Önce kardiyo makineleriyle başla, ardından biraz ağırlık çalış ve unutma, spor kulübündeki kişisel eğitmenler her türlü sorunu cevaplamak için hazır bulunacaklar.

Spora Sıfırdan Başlamak: Kilona Odaklanma

Uzmanlar kilo verme ile egzersiz terimlerini birbiriyle bağlantılı olarak düşünmemeni öneriyor. Egzersizin sana katacağı faydalar bunun çok ötesinde. Düzenli spor yapmak kendini daha mutlu, daha sakin ve daha enerjik hissetmeni, daha iyi uyumanı sağlayacak. Özellikle spora yeni başlıyorsan, egzersizi yalnızca kilo vermeyle ilişkilendirmek yerine spor sonrası kendini ne kadar iyi hissettiğine odaklanırsan rutinine daha sadık kalabilirsin.

Spora Sıfırdan Başlamak: Bunu Her Şeyden Önce Kendin İçin Yaptığını Unutma

Bir dostuna, ailenden birine ya da bir iş arkadaşına söz verdiğinde buna bağlı kalıyorsun değil mi? Ancak söz konusu kendin için ayırdığın bir zaman olduğunda her zaman kendini ikna edecek bir neden bulabiliyorsun. Örneğin sabah alarmı birkaç defa kapatıp uyumaya devam ederek planladığın sabah sporunu yapmamak gibi… Bir kere yaptığında ise bu, sporu erteledikçe ertelemek için bir zemin yaratabiliyor. Kendi kendine verdiğin spor yapma sözünü işine, ailene ve arkadaşlarına ayırdığın zaman gibi düşün. Hayatındaki önemli insanları nasıl hayal kırıklığına uğratmıyorsan kendine de aynı şekilde davranmalısın.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Gönder
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?