Pilatesin 6 Temel Prensibi

20.09.2020
194 görüntülenme
Pilatesin 6 Temel Prensibi

Pilates, sadece bir egzersiz değil aynı zamanda bir yaşam biçimi olduğu için kendi içinde belli prensiplere sahiptir. Özel egzersiz hareketlerinin derlenmesi ile oluşturulan pilates, hem ruhsal hem de bedensel yararları olan bir spordur. Fiziksel gücü arttırmanın yanında stresi azaltan, konsantrasyonu arttıran birbirinden avantajlı özellikleri de vardır.

Pilatesin doğru şekilde yapılmasını sağlayan ve olmazsa olmazı olarak kabul edilen 6 temel prensibi:

Kontrol

Pilatesin tüm vücuda etki etmesi ve beden sağlığını koruması için vücudun tamamen kontrol altında olması gerekir. Pilates yapan kişinin bedenini hissedebilmesi ve gözlemleyebilmesi gerekir. Hareketlerin tamamını bedeniyle bütünleştirmelidir.

Nefes

Hayatımızın can damarı olan nefes, pilatesi sağlıklı bir şekilde yapabilmemiz için de gereklidir. Egzersizler sırasında nefesimizi hareketlerimizle uyumlu ve tutarlı hale getirmemiz önemlidir. Doğru nefes alıp verme ile vücudunuzu ve kanınızı temizlemiş olursunuz. Solunumun anatomisinin anlatıldığı ilk eğitimleri dikkatle dinlemelisiniz.

Merkezleme

Herkesin kişisel ağırlık merkezi farklıdır. Ağırlık merkezinin olduğu yer egzersizin nasıl hissettireceğini etkilemektedir. Kollar yanda ayakta dururken ortalama bir insanın ağırlık merkezi, insanın yüksekliğinin %55’lik kısmında, tam olarak ikinci kuyruk sokumunun önündedir.  Bunun bilincinde olan eğitmenlerin hareketleri ağırlık merkezine göre yönlendirmesi gerekir. Pelvik bölge denilen yerde kontrol ve güç yoğunlaştığı için omurga doğal pozisyonunda stabilize edilir. Doğru merkezleme, esnemeyi ve uzamayı da sağlar.

Akıcılık

Pilates hareketleri kendi içinde bir akıcılığa ve ahenge sahiptir. Doğru nefes almayı öğrenen sporcular, hareketlerini nefes eşliğinde akıcı bir şekilde gerçekleştirirler. Hareketler belli bir kontrol duraksamadan gerçekleştirilir.

Keskinlik

Pilates hareketlerinin keskin şekilde yapılması ve net olarak her bir hareketin birbirinden ayrılması önemlidir. Vücuttaki kontrol ve kesinlik azaldığında pilates kendi içindeki bütünlükten uzaklaşmaya başlar. Bu nedenle hareketleri keskin şekilde yapmanız gerekir.

Konsantrasyon

Pilates hem beden hem de ruh açısından farkındalık yaratan bir spordur. Pilates hareketlerini yaparken bedenin tamamen farkında olmak ve yapılan hareketlere yoğunlaşmak gerekir. yüksek konsantrasyon sayesinde bedenimizi daha iyi kontrol etmemiz mümkündür. Zihinsel odak ve konsantrasyon pilates egzersizlerinden alacağın sonucu kat ve kat arttıracaktır.

Pilatesin tüm vücuda etki etmesi ve beden sağlığını koruması için vücudun tamamen kontrol altında olması gerekir. Pilates yapan kişinin bedenini hissedebilmesi ve gözlemleyebilmesi gerekir. Hareketlerin tamamını bedeniyle bütünleştirmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Gönder
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?