Size bir telefon kadar yakınız
0 212 212 40 20

Mat Pilates Nasıl Yapılır ?

22.12.2019
637 görüntülenme
Mat Pilates Nasıl Yapılır ?

Mat Pilates Nasıl Yapılır ?

 

Aletsiz pilates mat pilates olarakta bilinir ve vücudun kendi ağırlığını kullanarak egzersiz yapmasıdır. Pilates yüzyıllardır kullanılan ve vücuda pek çok faydası bulunan bir spordur ve hem aletli olarak hem de mat olarak yapılabilir. İlk zamanlar rehabilitasyon amacı ile ortaya çıkmıştı.Fakat günümüzde egzersiz yapmak,sıkı ve fit kalmak için kullanılıyor. Aletsiz pilates minderler üstüne oturularak yapılan ve grup çalışması şeklinde olan pilates türüdür. 

 

Ancak aletli pilates ile de aletsiz pilates ile de amaç vücudu geliştirmek ve sıkı bir vücuda sahip olmaktır. Aletli pilates yönteminde çeşitli mekanizmalar kullanılırken mat pilates dediğimiz aletsiz pilates yönteminde minder üstünde beden gücü ile hareketler yapılır. Mekanizma hareketleri beden hareketlerine göre uyarlanmıştır ve eğitmen eşliğinde kolayca yapılabilir. Özellikle yeni başlayan kişilerin mutlaka bir uzmandan destek alması gerekir,aksi takdirde yanlış hareket sakatlığa kadar yol açabilir. 

 

Mat Pilates İçin Öneriler

 

Mat pilates yani aletsiz pilates yapılacağı zaman her şeyden önce rahat olmak gerekir. Oturulan minderin yumuşak olması gerekir ve yerde kaynaması gerekir. Bununla birlikte rahat kıyafetler giyilmelidir ve saçlar toplu olmalıdır. Aksi takdirde terleme gerçekleşeceği için salık saç ve kalın kıyafetler rahatsızlık hissi verir. Tayt ve askılı spor atleti giymek pilates yaparken çok yardımcı olabilir. 

 

Pilates yaparken çok aç ya da çok tok olmamak gerekir.Çünkü açlık halsizlik yapar ve tokluk rahatsızlık hissi yaratır. Bu nedenle pilatese başlamadan iki saat önce yemek yemek en ideal olanıdır. Pilates yaparken yanınızda bol miktarda su bulundurmanızda fayda var.Çünkü pilates aşırı derece susatıyor. 

 

Mat Pilates mi Aletli Pilates mi? 

 

Pilates yapmak isteyen kişilerin aklına ilk takılan soru mat pilates mi daha iyi yoksa aletli pilates mi daha iyi olduğu konusudur. Pilatese yeni başlayan kişilerin mat pilates ile başlamasında büyük fayda var. Çünkü ilk etapta aletli pilates kişiye ağır gelebilir. Yine de bir eğitmen tarafından bilgi almakta ve her iki yöntemi denemekte fayda var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Gönder
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?