Sporda Doğru Sıvı Alımı

21.11.2020
282 görüntülenme
Sporda Doğru Sıvı Alımı

Sağlıklı bir bünye için vücuduna doğru miktarda ve doğru şekilde sıvı aldığından emin olman gerekir. Vücudumuzun yaklaşık %60’i sudur. Sıvı kaybı ise önemli bir problemdir çünkü vücudun işlevlerini gerçekleştirmek için yeterli sıvı miktarına sahip olmaz. Hafif bir dehidrasyon bile uyuşukluğa sebep olabilir ve atletik performansını düşürebilir.

Öte yandan optimal bir sıvı seviyesi metabolik fonksiyonların düzgün çalışmasına izin verir. Ayrıca su, besinleri hücrelere, atık maddeleri ise hücrelerin dışına taşır. Böylece antrenmanı ve genel olarak günlük hayatını çok daha rahat geçirmene olanak verir. İyi bir sıvı seviyesi seni fiziksel ve zihinsel olarak esnek ve uyanık tutar. Dokuların susuz kalırsa esnekliklerini kaybeder ve sertleşirler; bu da sakatlık olasılığını artırır.

Ne Kadar Sıvı Tüketilmeli?

Günlük olarak terleme, boşaltım ve hatta nefesle su kaybettiğiniz için sıvı alımını takip etmek çok önemlidir. Ama herhangi bir sıvı alımından bahsetmiyoruz. Meşrubat, buzlu kahve veya enerji içecekleri vücuduna gerçekten sıvı kazandırmaz. Aksine hücrelerinin su kaybetmesine neden olabilir ve şekerle tatlandırılmış oldukları için kardiyovasküler rahatsızlık riskini artırabilirler.

Bunları sıkça tüketmek yerine günde 8 ila 10 bardak arası su içmeyi bir alışkanlık haline getirmen önemli. Ancak egzersiz ve bulunduğun ortam gibi çeşitli faktörler ihtiyacın olan su miktarını etkiler. Hava sıcak ve nemliyse ve normalden daha fazla terliyorsan, içtiğin su miktarını artırmalısın. Burada işin temel kuralı vücudunu dinlemeyi öğrenmen ve böylece sıvı alım işini daha içgüdüsel bir hale getirmendir.

Yeterli Sıvı Tüketmek İçin,

Eğer aromalı olmayan içecekler sana serinletici gibi gelmiyorsa suyunu tatlandırmayı düşünebilirsin. Narenciye aromalı bir karışımı için limon ve portakalları dilimle ya da ferah bir lezzet için salatalık ile nane karışımını dene.

Yeterli sıvı tüketimi için diğer iyi seçenekler arasında düşük şekerli meyve ve sebze suları sayılabilir. Ayrıca çorbalar ve nektarin, greyfurt, portakal, salatalık ve domates gibi sulu meyvelerle sebzeler de vücuduna sıvı sağlayan diğer tercihler olabilir.

Gönder
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?