Size bir telefon kadar yakınız
0 212 212 40 20

Hamilelikte Pilates Yapmanın Yararları

22.12.2019
580 görüntülenme
Hamilelikte Pilates Yapmanın Yararları

Hamilelikte Pilates Yapmanın Yararları

 

Hamilelik çok zor geçen bir dönem olsa da pilates yaparak bu dönemde büyük avantajlar elde etmek mümkündür. Özellikle dinamik, sıkı ve güçlü bir vücuda sahip olmak için hamilelik boyunca ve doğumdan sonra pilates yapmakta büyük fayda var. Hamilelik süresince ve doğum sonrasında vücutta meydana gelen sarkmalar ve ödemlerin olmaması için pilates bu konuda yeni anne adaylarına çok yardımcı oluyor. Pilatesin annelere en büyük faydası ise doğum anında gerçekleşen esneme ve bu sayede daha kısa sürede doğum yapabilmektir. 

 

Pilates esnasında yapılan hareketler ile rahim kasları zamanla esneyerek doğum sonrasında da daha çabuk toparlanmasında etkili olur. Pilates ile yapılan hareketler esnemeye, gevşemeye, sakin kalmaya, dikkat toplamaya yarar ve nefes alıp vermekte bir düzen oluşturur. Pilates hamilelik dönemlerinde yapılırsa bel ve sırt ağrılarını ortadan kaldırır ve omurganın gevşemesine yardımcı olur. Belin ve karın bölgesinin ödem yapmasını ve kontrolsüz kilo artışının da önüne geçer. 

 

Hamilelik Sürecinde Pilates Uygulaması

 

Pilates her ne kadar hamilelik süresi boyunca çok faydalı olsa da hamile bayanın öncelikle doktoruna,bir sakınca olup olmadığını danışması gerekir. Eğer doktor onay verirse iyi bir eğitmen tarafından pilates dersi alınmalıdır. Eskiden pilates bu kadar yaygın olmadığı için pek çok kişi bu duruma olumsuz baksa da günümüzde hamilelikte spor yaparak hem fit kalmak hem de vücut sağlığını korumak çok doğal karşılanıyor. 

 

Hamilelikte son zamanlar pilates yapmak biraz zor olsa da uzman eğitmen doğrultusunda kendiniz için en doğru hareketleri yakalayabilirsiniz. Ancak pilates hareketlerinin sizi çok zorladığını düşünüyorsanız ne pahasına olursa olsun sporu yapmamalısınız. Bunun yerine evde kendinize rahat bir ortam oluşturarak basit hareketler ile pilates yapabilirsiniz. 

 

İyi Bir Uzmandan Yardım Almalı

 

Hamilelik süresi boyunca pilates yapmak için her şeyden önce alanında uzman ve pilates esnasında hem bebeği hem de anneyi en iyi şekilde koruyabilecek bir eğitmen olması gerekir. Çünkü pilates ne kadar faydalı bir spor olsa da her şeyden önce anne ve bebeğin sağlığı korunmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Gönder
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?