Size bir telefon kadar yakınız
0 212 212 40 20

Pilates Yapmanın Yararları

22.12.2019
469 görüntülenme
Pilates Yapmanın Yararları

Pilates Yapmanın Yararları

 

Pilates 20. Yüzyıldan itibaren yapılan bir spor dalıdır. Pek çok bölgenin kuvvetlenmesine ve esnemesine yardımcı olur ve bu kadarla kalmayıp daha pek çok faydası bulunur. Ancak Pilatesin sağladığı bu faydalardan yararlanmak için bu sporu düzenli olarak yapmak gerekir. Düzenli olarak pilates sporu yapılırsa kalp sağlığı desteklenmiş olunur, verimli kilo verilir ve kemik yoğunluğu arttırıldığı için sırt ağrısı azaltılmış olunur. 

 

Kemikler kaslar gibi dinamik bir dokudur ve bu nedenle pilatesin kemiklere büyük faydası dokunur. Kemikler güçlendiği için vücut duruşu daha düzgün ve dik bir hale gelecektir. Pilates sayesinde sürekli germe hareketleri yapıldığı için yavaş yavaş fakat sağlam bir şekilde kilo vermek mümkün hale geliyor. Elbette ki üç günde iki kilo vermek beklenemez fakat ayda bir kilo bile verilse kolay kolay geri alınmayacağıda bilinmelidir. 

 

Pilates Kasları Güçlendiriyor

 

Pilates karın kasları, bacak kasları ve sırt kasları başta olmak üzere vücudun pek çok kasını güçlendirmeye yardımcı oluyor. Özellikle karın bölgesinde baklava şeklinin oluşmasında oldukça etkili bir spordur. Bu sebepten dolayı duruş bozukluğu yaşayan, yürümekte zorlanan ve bedensel engelli olan pek çok kişiye pilates tavsiye edilir. Çünkü pilates tembelleşen kasların daha iyi çalışmasını sağladığı gibi kaybedilen kasların dürtülerek yeniden işleve girmesini sağlar. 

 

Pilates vücudun dik durmasını sağlayarak aynı zamanda esnemesini de sağlar. Özellikle hamile bayanlara yorucu olmayacak düzeyde pilates yapmaları tavsiye ediliyor. Çünkü hem doğum yapmayı kaslar esnediği için daha kolay hale getiriyor hem de hamilelikten kaynaklı kas ağrılarına, kasılmalara ve kramp girmelerine pilates çok iyi geliyor. Bununla birlikte kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan güçsüzlüğü de ortadan kaldırıyor. 

 

Pilatesin Zihin Üzerindeki Etkisi

 

İlk etapta kulağa tuhaf gelse de pilates gerçekten zihin açıyor. Akıldaki kötü negatif düşünceleri ortadan kaldırarak sadece pozitif düşüncelere odaklanıyor ve stresi vücuttan uzak tutuyor. Kişi spor yaptığı için kendini otomatik olarak dinç ve sağlıklı hissediyor ve bu durum psikolojik olarak düzelmeye yardımcı oluyor. Evde bile kendi düzeninizi oluşturarak pilates yapabilir ve rahatlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Gönder
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?