Size bir telefon kadar yakınız
0 212 212 40 20

Pilates Neden Yapılır?

22.12.2019
506 görüntülenme
Pilates Neden Yapılır?

Pilates Neden Yapılır?

 

Pilates yüzyıllardır yapılan bir egzersizdir. Vücudun dik durmasını sağladığı için çok sık tercih edilir. Pek çok kişi sağlıklı olmak için ve daha fit bir görünüm elde etmek için pilates sporu yapar. Pilates sporunda her yaş grubuna uygun hareketler mevcuttur ve bu nedenle her döneme uygun bir spor dalıdır. Bu nedenle uzmanlar da her yaştan insana pilates yapmasını tavsiye ediyor. Kemiklerin yaşlanmasını ve daha güçlü kalmasını sağlayan pilates gençler ve hatta çocuklar tarafından bile tercih ediliyor. 

 

Daha esnek ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyen kişiler pilates yaparak işini kolaylaştırıyor. 20. Yüzyıldan beri kullanılan pilates günümüzde gelişmiş teknikleri ile her spor salonunda uygulanır. Evde bile yapılabilen bir spordur. Engelli bireylere de pilates yaptırılarak vücut sağlıklarını korumaları amaçlanıyor. 

 

Pilates Yapmanın Faydaları

 

Pilates vücudun duruşunu daha düzgün hale getirir. Duruş bozuklukları zamanla çeşitli ağrılara ve kas tutulmalarına sebebiyet verir ve pilates sporu bu zararın önüne geçmektedir. Pilates düzenli bir şekilde yapılırsa kilo vermeye ve dik durmaya yardımcı olur. Kasları sıkılaştırarak dengeli duruşa yol açar. Omurgayı güçlendirerek düzgün bir vücut şekline destek olur. 

 

Pilates sadece fiziksel değil zihinsel anlamda da faydalıdır. Spor esnasında yapılan egzersizler kişiyi stresten uzaklaştırır. Pilates hamilelik döneminde de oldukça faydalıdır çünkü vücudu esneterek hem doğumun daha kolay geçmesini sağlar hem de stres oranını düşürür. Pilates akciğerleri de çalıştırdığı için daha fazla oksijen almaya yardımcı olur. 

 

Pilates Nasıl Yapılır?

 

Pilates hiçbir ekipman gerektirmeyen bir spor dalıdır. Prensiplere uygun bir şekilde yapılan egzersizlerin her biri pilates sayılır. Bu spor yapılırken genelde pilates topu kullanılır. Bu top büyük ve esnek bir toptur. Bu topun üzerinde yüz üstü ya da sırt üstü pozisyonlarda hareketler yaparak esneme sağlanır. Öncesinde kol ve bacak egzersizleri ile ısınma hareketleri yapılabilir. Zayıf ya da kilolu demeden herkes pilates  sporunu yapabilir. Bunun için bir spor salonuna yazılmak ya da internette bulunan pilates eğitim derslerini izlemekte fayda var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Gönder
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?