Size bir telefon kadar yakınız
0 212 212 40 20

Duruş Bozukluğu İçin Pilates

30.01.2021
176 görüntülenme
Duruş Bozukluğu İçin Pilates

İnsan omurgası doğuştan gelen sebepler ya da kişilerin yaşam tarzı ve hareketleri nedeniyle bozulma gösterir. Bununla beraber gerekli egzersizler, doğru şekilde uygulanırsa bu bozukluğu düzeltmek mümkündür.

Söz konusu egzersizler arasında 20. yüzyıldan beri kullanılmakta olan pilates duruşunuzu düzeltebilmek adına kaslarınızı dahagüçlü hale getirerek, omurganız üzerinde bulunan yükü azaltır. Hem aletli, hem de aletsiz şekilde yapılan pilates, duruş bozukluğu için uygundur.

Dolayısıyla duruş bozukluğu için pilates hem evde, hem de sınıflarda yapılabilir. Ancak önemli olan, egzersizleri doğru yapmaktır. Dolayısıyla egzersizleri uygulamadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmeniz şarttır. Her egzersiz gibi ısınma hareketleri yapıldıktan sonra pilates hareketleri doğru şekilde yapılmalıdır. Özel bir eğitimci tutmak, bu konuda size yardımcı olabilir.

Duruş Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Duruş bozukluğu için pilates öncesinde böyle bir probleminiz olup, olmadığını öğrenmeniz elzemdir. Bunun için ayna karşısında küçük bir inceleme yapmak yeterlidir. Peki, bunu nasıl öğrenebilirsiniz?

Bir insan normal şekilde durduğunda, yan profilden sırt bölgesinde hafif bir kamburluk gözlenir. Ayrıca bel bölgesinde de hafif bir çukurluk söz konusudur. Şayet mevzubahis eğrilikler artış gösterirse, bu tür bir probleminiz olduğunu gösterir.

Bu da zaman içerisinde boyun, bel ve sırt ağrılarını beraberinde getirir. Dolayısıyla pilates yapmak, vücudunuzu eski görünümüne kavuşturacaktır. Bu egzersizleri yaparken, duruş bozukluğuna nelerin sebep olduğunu da bilmeniz gerekir.

Duruş Bozukluğu Sebepleri Nelerdir?

Duruş bozukluğu arkasında yatan pek çok sebep vardır. Bunlardan bazıları,

  1. Uzun saatler masa başında çalışmak,
  2. Uzun saatler bilgisayar başında durmak,
  3. Günün çoğunu hareketsiz geçirmek,
  4. Ağır bir çanta taşımak,
  5. Ağır işler yaparken, tek bir yön tercih etmek,
  6. Henüz gelişim dönemindeyken, tenis ve eskrim gibi tek yönlü ağır çalışmalarda bulunmak,
  7. Genetik sebepler,

Şeklindedir. Dolayısıyla uzun saatler masa başında olmanız gerekiyorsa hem oturmanıza dikkat etmeli, hem de ara ara kalkarak vücudunuza izin vermelisiniz. Ayrıca bilgisayar kullanımlarında oturuşunuza önem vermeli ve uzun saatler kullanmaktan kaçınmalısınız.

Eğer gününüzün çoğunu hareketsiz geçiriyorsanız, bunun hem bedeniniz, hem de vücudunuz için oldukça olumsuz olduğunu bilmelisiniz. Dolayısıyla egzersizler yapmak, yürüyüşlere çıkmak ve gün içerisinde ara ara hareketler yapmak gerekir.

Pilates yaparken bu gibi nedenlere de dikkat ederseniz, daha verimli sonuçlar alabilir ve bedeninizi eski durumuna geri getirebilirsiniz.

Haftalık Kaç Saat Yapılmalı?

Pilates yapmak için farklı seçenekler vardır. Ancak her zaman özel bir eğitimci tutmak mümkün olmaz. Yeni pilatese başlayanlar henüz pratikte bulunmadığı için, çoğu zaman hareketler de yetersiz veya yanlış yapılır.

Dolayısıyla bir sınıfa katılarak, duruş bozukluğu için pilates talep edebilir ve bunun için özel eğitimden geçebilirsiniz. Gerek evde, gerekse sınıflarda çalışmalar haftada 2 ya da 3 kez yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Gönder
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?