Size bir telefon kadar yakınız
0 212 212 40 20

Skolyoz İçin Hangi Egzersizler Yapılmalı?

27.07.2021
151 görüntülenme
Skolyoz İçin Hangi Egzersizler Yapılmalı?

Omurganın üç boyutlu eğriliğine denilen Skolyoz, genellikle çocuk ve gençlerde olmak üzere her yaştan kişide yaşanabilir. Evde Skolyoz egzersizleri ile kişiler daha kaliteli bir yaşam tarzına kavuşabilmektedir.

Burada öncelikle, Skolyoz olan kişilerin doğru durması gereklidir. Zira günümüzde başta çocuklar ve gençler olmak üzere çoğu insan nasıl durması gerektiğini bilmemekte, böylece duruş bozuklukları gibi çeşitli problemler yaşanabilir.

Bu nedenle kişiler günlük hayatta 30 – 40 dakika aralar ile az da olsa yürümeli ya da esneme hareketleri gerçekleştirmelidir. Böylece daha sağlıklı omurgalara sahip olunabilir. Ayrıca şu gibi egzersizler de sizlere daha kaliteli bir yaşam sunacaktır;

  1. Kedi – Deve Egzersizi
  2. Üst Sırt Germe Egzersizi
  3. Köprü Kurma Egzersizi
  4. Mekik Egzersizi

Eğer bunları düzenli ve doğru bir şekilde yaparsanız, aldığınız sonuçları görebilirsiniz.

1.      Kedi – Deve Egzersizi

Bu egzersizde öncelikle emekleme pozisyonuna gerilir. Bir denge kurulduktan sonra bel bölgesi çukurlaştırılır ve baş yukarıya kaldırılır. Böylece 5 saniye durulur. Ardından derin bir nefes alınarak, baş aşağıya doğru indirilir ve sırt kamburlaştırılır.

Burada da 5 saniye beklendikten sonra, ilk pozisyona geri dönülür. Hareketler akıcı olmalıdır ve iki set 10 yenileme biçiminde gerçekleştirilebilir.

2.      Üst Sırt Germe Egzersizi

Üst sırt germe egzersizi, Skolyoz’a iyi gelen sporlar arasındadır. Burada öncelikle dizlerin üzerine, dengeli bir biçimde oturulur. Kalça geriye alındıktan sonra, iki kol ön tarafa doğru, uzatılabildiği yere kadar uzatılır. Böylece 10 saniye beklendikten sonra, dizlerin üzerine yeniden gelinir.

Bu egzersiz 1 set 10 yenileme biçiminde yapılabilir.

3.      Köprü Kurma Egzersizi

Köprü kurma egzersizinde ilk olarak sırtüstü uzanılır. Ayakların taban bölümleri yerde, dizler de bükülü olmalıdır. Ardından da akıcı ve yavaş bir biçimde, kalça yataktan yukarıda doğru, mümkün olduğu kadar kaldırılır.

Ulaşabildiğiniz son noktada 5 saniye boyunca durulur. Ardından da ilk pozisyona dönülür. İşlemler esnasında, nefes tutmamaya önem verilmelidir. 1 set 10 yenileme biçimde yapılabilir.

4.      Mekik Egzersizi

Mekik egzersizi Skolyoz’a iyi gelen sporlar arasında bulunmaktadır. Burada da sırtüstü yere uzanılır. Ardından ayak tabanları yerde, dizleriniz de bükülü olmalıdır. Eller ise dizlerine doğru kaydırılmalıdır.

Bu esnada baş ve gövdenizin üst bölümü, hafifçe kaldırılmalıdır. Egzersiz yapılırken boyun öne eğilmemeli, üst gövde de aşırı biçimde kaldırılmamalıdır. Egzersiz 1 set 10 yenileme biçiminde gerçekleştirilebilir. Şişli’de hizmet veren merkezimizden randevu alırsanız, uygun fiyata gereksinim duyduğunuz tedaviyi alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Gönder
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?