Size bir telefon kadar yakınız
0 212 212 40 20

Boyun Düzleşmesini Pilates ile Tedavi Edin

20.08.2020
857 görüntülenme
Boyun Düzleşmesini Pilates ile Tedavi Edin

Boyun Düzleşmesi

Tıp dilindeki adıyla servikal lordoz düzleşmesi olarak bilinmekte olan boyun düzleşmesi , gelişen teknoloji yaşam tarzımıza etki etmiştir. Hareketsiz yaşam, boyun hareketlerimizin bilgisayar başında ve teknolojik cihazlar ile değişmesi ve kısıtlanması sonucunda boyun düzleşmesi ve boyun problemlerinin ortaya çıkma sıklığıda hiç olmadığı kadar artmıştır.  Boyun düzleşmesi rahatsızlığının pilates ile tedavisi ise mümkündür. Düzenli pilates egzersizleri yaparak ağrılı zor dönemleri kolaylıkla atlatabilirsiniz.

İnsan anatomisinin en önemli bölgelerinden biri olan omurga,  Omurgamızda bulunan 33 adet omurun birbirine olan bağı o kadar muhteşem bir yapıya sahiptir ki, ufacık bir denklem bozukluğunda şiddetli ağrılar baş göstermeye başlar. Vücudumuz gelişen teknolojiyle birlikte alışkanlıklarından dolayı malesef yapısal bozulmalar yaşayabiliyor. Hareketsiz bir hayat, masa başı uzun saatler süren çalışmalar, bilgisayar ve telefonla geçirilen saatler sonunda sırt ve boyun bölgemizdeki omurga yapısı ‘’C’’ kıvrımını kaybederek düzleşmeye ve bu düzleşme de ağrılı bir süreç yaşamamıza neden oluyor. Bu yapısal bozukluk ise boyun düzeleşmesi olarak adlandırılıyor.

Boyun düzleşmesi, omurganın ense kısmından sırt kısmına kadar bölümdeki kıvrımını kaybederek, kasların azalmasıyla birlikte sinirlerin sıkışma ihtimalinin yükselmesidir. Boyun fıtığının ilk evresi olarak da görülen bu dönem, egzersizler ve pilates programlarıyla fıtığa çevirmeden engellenebilir.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri Nelerdir?

Boyun düzleşmesi belirtileri ilk aşamada çok fazla rahatsız etmeyecektir, hatta farkında  dahi olmayacağınız kadar seyrek bir şekilde başlayabilir. Boyun eğriliğinin ilerlememesi, hatta omurgamızın sağlıklı kalabilmesi için kilonuza, günlük hareket aktivitelerinize ve su içme oranınıza dikkat etmelisiniz. Bu noktada iyileştirici bir sürece girmek için uzmanların önerdiği pilates ile de boyun ve bel fıtığı risklerinden korunabilirsiniz. Ancak aşağıdaki rahatsızlıkları hissediyorsanız, önce bir fizik tedavi doktoruna görünmeli ardından da düzenli egzersiz programına başlamanızı tavsiye ediyoruz.

 • Boyun, omuz ve kol bölgesinde uyuşma hissi
 • Kol ve parmaklarda karıncalanma
 • Birden bire kol atması ya da elektriklenme
 • Boyun kaslarında zayıflık
 • Baş dönmesi
 • Gözde noktalar görmek ( Tansiyon düşmesi gibi hissetmek)
 • Boyun ve kollarda ağrı
 • Mide bulantısı
 • Denge kaybı
 • Ense ve sırt bölgesindeki kıvrımlı bölgenin olmaması

Boyun Düzleşmesi Nedenleri?

Boyun düzleşmesi, genellikle hareketsizlik ve gün içerisinde yanlış pozisyonlarda uzun süreli durmaktan kaynaklanmaktadır. Boyun kıvrımı çok hassas bir yapıya sahip değildir ancak onu düzenli çalıştırılmayan zayıf kaslar bu rahatsızlığa zemin hazırlamaktadır. Omurganızın düzleşmesi, fıtık rahatsızlıklarınızın olmasının en temel nedeni çoğu zaman düzenli egzersiz yapmamak veya yanlış hareketler yapmaktır. Pilates gibi sporlar vücut kas denge oranının ve vücut farkındalığının artması ile beraber, duruş yanlışlarının düzeltilmesini ve aynı zamanda gevşeme egzersizleri ile rahatlamanızı sağlarken sizi sakatlık riskine karşıda korur.

Sürekli masabaşı çalışma ve yanlış yastık seçimine kadar birçok durum boyun fıtığı ve boyun düzleşmesi gibi rahatsızlıklar yaşamanıza neden olabilir. Bunun için önceliğiniz günlük aktivitelerinizde hareketlerinize dikkat etmek ve egzersiz yaparak boynunuzun direncini arttırmak olmalıdır.

Pilates ve Boyun Düzleşmesi Tedavisi

Günlük yaşantınızın genellikle hareketsiz geçmesi ve yanlış pozisyonlarda durmanızdan kaynaklı olarak fiziksel birçok rahatsızlığınızın oluşmasına ve ortaya çıkmasına  sebep olabilirsiniz. Ancak böyle bir sürecin yaşanmaması için  sağlıklı bir yaşam tarzı edinmek için pilates hem fiziksel hem de ruhsal olarak büyük bir destek sağlayacaktır.

Öncelikle omurgamızın esnemesi ve vücudumuzun kas oranının artmasında etkili olması, günlük egzersiz programlarıyla iskelet yapımızı onaracak, sinirlerimizi gevşetecek ve sırt, boyun kaslarımızın güçlenmesini sağlayacaktır. Kasların kemiklerinizin ve omurganızın koruyucu kalkanı olduğunu düşünürsek, pilates ve boyun düzleşmesi egzersizleri sayesinde ağrılarınız azalacak, kas ve kemik yapınız güçlenecektir. Hem enerjinizi arttıracak hem de fiziksel aktivitelerinizi sağlamlaştıracak olan pilates, omurga sağlığınız için mucizevi bir tedavi yöntemi olacaktır.

Pilatesin Boyun Düzleşmesine Faydaları
 • Sırt kaslarınızın güçlenmesini sağlayacaktır.
 • Kemik yoğunluğunuzu artırarak, güçlü bir omurgaya sahip olmanızı sağlar.
 • Zayıflamanızı ve bu sayede omurgaya binen yüklerin azalmasına yardımcı olur.
 • Esneklik ve direnç sağlayacaktır.
 • Vücut duruşunuzu iyileştirerek, kifoz ve düzleşmeleri azaltır.
 • Bel, karın, uyluk, bacak ve kol kaslarınızı güçlendirir.
 • Dinç ve enerjik olmamızı sağlar.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Gönder
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?