Size bir telefon kadar yakınız
0 212 212 40 20

Evde Pilates Nasıl Yapılır, Faydaları

09.02.2021
77 görüntülenme
Evde Pilates Nasıl Yapılır, Faydaları
  1. yüzyıldan beri süregelen bir spor ya da egzersiz olan pilates, vücudumuza ve bedenimize sağladığı faydalar nedeni ile pek çok insan tarafından yapılır. Her egzersiz çeşidinde olduğu gibi pilates de bilinçli ve doğru şekilde yapılmalıdır.

Dolayısıyla pek çok kişi bunun için kurslara giderek, doğrudan profesyonellerden öğrenir. Ancak bu herkes için geçerli değildir. Eğer evden çıkmak için yeterli zamanınız yoksa veya günlük yaşantı ve iş yoğunluğundan pilates eğitimi veren kurslara katılamıyorsanız, evde yapmanız da mümkündür.  Böylece her zaman hayallerinizi süsleyen bedene düzenli bir egzersiz sonucu kavuşabilirsiniz.

Peki, evde pilates nasıl yapılır? Her ne kadar spor ve egzersiz hareketleri vücudumuza yararlı da olsa, yanlış yapılırsa bedenimiz açısından pek çok tehlike bulundurur. Eğer evde pilates yapmak istiyorsanız, bu yazımız size ihtiyacınız olan tüm bilgileri sağlayacaktır.

Pilates Nelerle Yapılabilir?

Pilates yapmak için birden fazla seçenek bulunur. Bunlar aletli ve aletsiz olarak iki gruba ayrılmakla beraber, aletli seçenek reformer kullanılarak yapılır. Tercih edilebilecek ekipmanlar reformer haricinde cadillac, chair ve barrel olabilir.

Bu özel ekipmanları eve temin etmek zor olabileceği için, aletsiz seçenekler daha pratiktir. Ancak evde pilates veya yoga matı kullanarak ya da topları ile egzersiz yapmak da mümkündür. Tek yapmanız gereken, arzu ettiğiniz bir mat ya da top edinmektir.

Evde Pilates Hareketleri Nelerdir?

Evde pilates hareketleri içerisinde deneyebileceğiniz ilk seçenek, rool up yapmaktır. Bunun için oturur şekilde pozisyon alarak, ayaklarınızı ön tarafa uzatmanız gerekir. Ardından basitçe ellerinizi kullanarak, ayak parmalarınıza dokunaya gayret edin. Sonrasında ise 15 saniye boyunca bu pozisyonu koruyun. Böylece kaslarınızı gerdirebilir, vücut dengenizi ve esnekliğinizi sağlayabilirsiniz.

Bir diğer hareket olan roll back için öncelikle dizlerinizi kıvırmalı, sonrasında ellerinizi diz altına koyarak, başınızı da dizlerinizin üst kısmına koymanız gerekir. Ardından güzel bir nefes alın ve kürek kemiğiniz zemine dokunana kadar geri doğru yuvarlanın. Sonrasında yeniden ilk geldiğiniz yere dönün ve nefesinizi verin.  Bu esnada karın kaslarınızı sıkmanız önerilir; zira hareketin temel amacı bu bölgeyi iyileştirmektir.

Kullanabileceğiniz bir diğer hareket olan saw için yere oturun. Bu esnada kollarınız ve bacaklarınız da açık şekilde olmalı. Ardından sağ eliniz ile sol ayağınıza; sol elinizle de sağ ayağınıza ulaşmaya gayret gösterin.

Pilates Faydaları Nedir?

Evde pilates yapma sonucunda yaşam alanlarınızda her gün gerçekleştirdiğiniz hareketleri yapmak daha da kolay olacaktır.

Ayrıca pilates farklı hareketlerle vüdunuzu iyileştirmenizi ve bir esneklik kazandırmanızı sağlar. Kemikleri güçlendiren bir egzersiz olan pilates, kas ve kemik ağrıları için de dolayısıyla tavsiye edilir. Kalp ve damar sağlığı üzerinde de koruyucu bir etki gösterek, sağlığınızı muhafaza etmede size yardımcı olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Gönder
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?