Size bir telefon kadar yakınız
0 212 212 40 20

Pilates Ne Kadar Süre Yapılmalı?

25.02.2021
135 görüntülenme
Pilates Ne Kadar Süre Yapılmalı?

Bir spor ya da egzersiz olarak değerlendirilebilen Pilates, doğru kullanımı sonucunda vücuda pek çok katkı sağlamakta. Bu uygulama hem kursta, hem de evde yapılmakla beraber, kişilerin hareketlerine ve kaç gün arayla yaptıklarına dikkat etmeleri gerekmekte.

Her ne kadar pilatesin spor mu yoksa egzersiz mi olduğu üzerine tartışmalar bulunsa da, yanlış yapmak ve günlere bölmemek kötü sonuçlara neden olmakta. Ayrıca fazla düzenli olmayan aralar verilirse de pilatesin faydalarından gerekli fayda alınmamakta.

Peki, pilates ne kadar süre yapılmalı ve nelere dikkat edilmeli? Her ne kadar bu egzersizi kursta yapanlar bir plana uygun hareket etse de, evde yapan ve yapmak isteyen de pek çok kişi bulunuyor. Bu yazımızda konu üzerine ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz.

Pilates Öncesinde Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Her insanın anatomik yapısı küçük farklılıklar gösterebilir. Pilates, anatominiz nasıl olursa olsun kullanılabilen bir egzersizdir. Tavsiye edilen, hareketleri yapmadan önce kendinize göre tercihte bulunmanızdır.

Misal olarak bütün gün masa veya bilgisayar başında oturuyorsanız, zamanla sırtınız kamburlaşır ve ağrı meydana gelir. Bunu önlemek için pilates kullanımı, kaslarınızı ve dokularınızı güçlendirerek, size yardımcı olur. Benzer olarak bel veya bacak bölgelerinizde ağrılarınız varsa, pilates yapmak bu bölgeleri güçlendirmenizi sağlar.

Pilates öncesinde bilmeniz gereken bir husus, her spor ve egzersiz gibi bu uygulamanın da kısa süre sonucunda fayda getirmediği. Egzersizlerinizi bırakır bırakmaz vücudunuz eski haline döneceği için pilates her şeyden önce bir disiplin, odak ve dikkat meselesi. Dolayısıyla bunları haftalık periyotlara güzel şekilde böler ve uygularsanız, daha sağlıklı yaşayabilirsiniz.

Pilates Haftada Kaç Gün Yapılır?

Peki, pilates haftada kaç gün yapılır? Eğer yeni başlıyorsanız, öncelikle hayatınızı düzene sokmanız gerekli. Zira pilates saatleriniz günde diğer işlerle çakışmamalı ve size engel olmamalı.  Gerek matlarda, gerekse reformer çeşitte yapılan pilates; bir hafta içinde minimum 2, maksimum 3 gün uygulanmakta.

Eğer bir kursa ya da gruba katılmayı düşünürseniz, her ne kadar gittiğiniz yere göre bu durum değişse de sıklıkla 3 gün şeklinde yapılmakta.  Ayrıca bu uygulamalar bir gün arayla gerçekleştirili. Zira pilates, doğrudan kasları ve vücudu ele alan bir uygulama.

Yoğun ve aktif bir egzersiz olmasına binaen vücudunuza dinlenmesi için izin vermezseniz, kaslarınız yorgun olduğu için hareketleri etkin şekilde yapamayacaktır. Bu da hem daha yorgun olmanıza, hem de daha halsiz olmanıza sebep olur.

Pilates Her Gün Yapılırsa Ne Olur?

Peki, pilates her gün yapılırsa ne olur? Eğer ara vermezseniz, vücudunuz öncelikle stresli bir yapıya girerek, daha çabuk yaşlanmanıza neden olur. Kaslar yorgunken onlara daha fazla yüklenmek; sizi daha da yorgun hale getirecek, böylece o günden aldığınız verim de büyük oranda düşecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Gönder
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?