Size bir telefon kadar yakınız
0 212 212 40 20

Düzenli Spor Yapmanın Faydaları

11.08.2020
135 görüntülenme
Düzenli Spor Yapmanın Faydaları

Düzenli Spor Yapmanın Faydaları

Spor çok farklı nedenler için yapılabilir. Kas kütlesi kazanmak, sağlıklı yaşam, zayıflamak veya profesyonel olarak sporun bir dalı ile uğraşabilirsiniz. Sağlıklı yaşam ve daha dinç bir vücut için her insanın spor yapması gerekmektedir. En kötü ihtimalle günde 15 dakikanızı ayırarak yürüyüş yapmanız bile çok faydalı olacaktır.

Düzenli spor yapan insanların daha mutlu olduğu ve günlük yaşamlarında daha aktif olduğu da yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Hemen aşağıda düzenli olarak spor yapan kişilerin ne gibi faydalar yaşadığını derledik.

Düzenli Spor Stresi Azaltır

İş, okul ya da trafik ile gün içerisinde pek çoğumuz birden fazla sorunla boğuşuruz. O yüzden stresi azaltmak için bir şeyler yapmakta yarar var. Ruhsal olarak bir fayda istiyorsanız kesinlikle spor yapabilirsiniz.

Zihinsel olarak gelişmek düşünce yapısını değiştirmek ve günlük yaşam stresini bir an olsun azaltmak için spor yapmalısınız. Zihinsel gerginlik ile başa çıkmak isteyen pek çok kişi spor yaparak bunu geride bırakabiliyor. Spor yaparak vücudunuzu geliştirebileceğiniz gibi zihinsel olarak da gelişim yaşarsınız.

Düzenli Spor Kendine Güveni Geliştirir

Fiziksel olarak iyi durumda olmak kişilerin özgüvenini arttırdığı gibi karşıdan bakanlarında size olan saygısını hissettirir. İnsanların saygısını ve takdirini kazanmak vücudumuzdaki hormonları tetiklediğinden bizleri memnun eder. Bu da kendine güveni geliştirir ve kendinizi mutlu etmenizi sağlar.

Yapacağınız spor ne olursa olsun kesinlikle kendinize olan güveniniz eskisine oranla çok daha iyi olacaktır. Ağırlık kaldırmak, kros ya da yüzme; spor süresi boyunca kendinizi fiziksel olarak geliştirirken aslında bu süreçte zihinsel olarak da gelişir ve düşüncelerinizi daha keskin hale getirirsiniz.

Düzenli Spor Uyku Sorununu Giderir

Uyku problemi birçok insan için ciddi problemdir. Sabah kalktığınızda uykunuz varsa bir yerlerde hata yapıyorsunuz demektir. Yetişkin ve sağlıklı bir insan için 6-8 saat uyku yeterli olacaktır. Ancak bu sürelerin üzerinde uyku saatleriniz var ve yinede uyanmakta zorlanıyor ve gün içerisinde uyumak istiyorsanız kesinlikle spor yapmalısınız.

Spor yapmak vücudun çekirdek sıcaklığını yukarıya çeker ve sizin daha iyi hissetmenizi sağlar. Daha zinde ve daha sağlıklı hisseden insanlarda uyuma isteği diğerlerine oranla çok azdır. Bu sayede sabah uyandığınızda daha dinç olursunuz ve gün içerisinde uyku problemi yaşamazsınız.

Düzenli Spor Yapmanın Diğer Faydaları
 • Ağır ilerleyen şişmanlığa karşı korur.
 • Denge ve koordinasyonunuzun gelişmesine yardımcı olur.
 • İştahınızın kısa süreli etkilerle azaltılmasına yardımcı olur.
 • Ani kabarmaların üstesinden gelmeye yardımcı olur.
 • Yaşlı bireylerdeki kısa süreli belleklerin gelişmesine yardımcı olur.
 • Adet kanamalarından doğan belirtilerin hafiflemesine yardımcı olur.
 • Genel ruhsal durumunuzun gelişmesini sağlar.
 • Kolay ve iyi uyumanıza yardımcı olur.
 • Kilo kaybına, özellikle vücuttaki yağdan kaybetmenize yardımcı olur.
 • Kemiklerinizin kırılmalara karşı direncini ve yoğunluğunu artırır.
 • Dinlenme durumundaki metabolik seviyeyi korumanıza yardımcı olur.
 • Kassal güç seviyenizi arttırır.
 • Kassal dayanıklılık seviyenizi artırır.

Spor pek çok açıdan insan vücuduna katkı sağlar. Öncelikle iyi bir vücuda sahip olmak ya da belli bir beklenti içinde olsak da sağlıklı kalabilmek ve sağlam bir postüre sahip olmak için spor yapmak gerekir. Bireysel olarak size uygun olan bir spor ile uğraşmanız düzenlilik ve sürdürülebilirlik açısından kesinlikle çok daha ideal olacaktır. Bunun dışında bir spor dalına zaman ayıramayacak yoğunlukta olanlar için ise günde 15-20 dakika kadar bir zaman ayırarak her yerde gerçekleştirebilecekleri egzersizleri yapmalarını öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Gönder
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?