Size bir telefon kadar yakınız
0 212 212 40 20

Reformer Pilates Nasıl Yapılır?

11.03.2021
112 görüntülenme
Reformer Pilates Nasıl Yapılır?

Pilates yapmanın pek çok yöntemi mevcut. Hem stüdyolarda, hem de evlerde tercih edilebilecek bu egzersiz evlerde genellikle top ya da mat gibi kolay kullanım sunan ve yer kaplamayan seçeneklerle yapılmakta.

Her ne kadar stüdyolarda da bu imkân olsa da, aynı zamanda büyük aletler kullanılarak pilates egzersizleri de yapılmakta. Bunların başlıcası olan reformer pilates, zikrettiğimiz gerek mat, gerekse top esaslı pilates seçeneklerinden oldukça farklı. Daha yoğun ve dinamik şekilde çalışmanıza imkân veren reformer pilates, evlerde kullanılamayacak bir seçenek; zira aletin boyutu oldukça büyük.

Peki, reformer pilates nedir ve nasıl gerçekleştirilir? Pilates tutkunlarına yönelik hazırladığımız bu yazımızda, bu pilates türü hakkında her bilgiyi alabilirsiniz!

Reformer Pilates Nedir?

Reformer pilates nedir? Spesifik bir çapraz eğitim vasıtası şeklinde sınıflandırılabilecek Reformer pilates,

1.       Laktat toleransı,

2.       Kas dayanıklılığı,

3.       Kas kuvveti,

4.       Periferik eklem stabilitesi,

5.       Koordinasyon,

6.       Denge,

Ve daha pek çok konu üzerine çalışan bir pilates yöntemi. Ayrıca rehabilitasyon nedeniyle de kullanılabilecek, güzel bir seçenek. İlk ortaya çıkışı 1920’li yıllara, yani pilatesin ilk görüldüğü 20. yüzyıla dayanan Reformer pilates, global çapta her stüdyoda muhakkak görülen seçenekler arasında bulunuyor.

Bu aracın uç kısmında, ayarlanabilir nitelikte bir bar mevcut.  Aynı zamanda “ayak çubuğu” olarak da isimlendirilen bu parça, el yardımıyla da kullanılabiliyor. Çerçevenin üst bölgelerine sabitli büyük kayışları mevcut olup, bunlara ekli tutamaklar bulunuyor.

Böylece kişiler, taşıyıcıyı harekete geçirmek için gerek ellerini, gerekse bacaklarını kullanarak çekme yapabiliyor. Ayrıca farklı seviyerlerde çalışma için gerekli ayarlamalar yapılabiliyor. Reformer pilates, değişik vücut ölçülerine göre de anında kalibrasyonlara tabi tutulabiliyor.

Reformer Pilates Yapma

Peki, reformer pilates nasıl yapılır? Bu pilates yöntemi çok yönlü egzersizleri sayesinde,

1.       Ayakta Durma,

2.       Oturma,

3.       Kayışları Çekme,

4.       Ayak Kısmındaki Çubuğu İttirme, Ek Donanım,

5.       Baş Aşağı,

6.       Yana doğru,

Gibi seçenekleri bulunduruyor. Böylece pilates yapanlar bedenlerinin pek çok noktasını, farklı tarzlarda geliştirebiliyor.

Reformer Pilates Hangi Faydaları Sağlar?

Reformer pilates,

1.       Güç,

2.       Esneklik,

3.       Denge,

4.       Koordinasyon,

Dâhil olmak üzere pek çok avantaj bulundurur. Böylece duruşunuzu düzeltebilir, daha zarif ve güzel hareket edebilir, günlük yaşantınızda yaptığınız rutin işlerden daha fazla verim alabilir, mevcut ağrılarınız ile mücadele edebilirsiniz.

Bir reformer aleti, esnekliğinizi ve gücünüzü arttırabilmek için ihtiyacınız olan büyüklüğe sahiptir. Burada gerçekleştirdiğiniz hareket ve egzersizler, vücudunuzdaki kemikleri güçlendirir.

Reformer Nasıl Öğrenilir?

Reformer pilates, evlerde yapılan egzersizden farklıdır. Büyük bir alet olduğu için evlerde kullanımı uygun olmasa da bazı evler yeterli genişliğe sahip olabilir. Reformer öğrenmenin en iyi yolu ya bir sınıfa gitmek, ya da özel bir eğitmen vasıtasıyla çalışmaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Gönder
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?