Size bir telefon kadar yakınız
0 212 212 40 20

Pilates ve Ruh Sağlığı

23.09.2020
133 görüntülenme
Pilates ve Ruh Sağlığı

Pilates hem fiziksel hem zihinsel sağlığımız açısından önemli katkılar sağlamaktadır. Nasıl mı?

 

Pilates İle Doğru Nefes Almayı Öğrenmek

Doğru nefes almak psikolojide oldukça önemlidir. Doğru nefes alınamadığı durumlarda baş dönmesi, çarpıntı, nefes alamama hissi, uyuşma gibi anksiyete belirtileri, uykusuzluk gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Pilates egzersizlerini uygularken, alınan doğru nefes ile birlikte beyne yeterince oksijen gitmesi sağlanır. Pilates ile oksijen ve karbondioksit arasındaki denge, beden ve zihin olarak daha az yorulmamızı sağlar.

 

Pilates Günlük Hayattaki Stresi Azaltır

Egzersizlerle birlikte beynin norepinefrin oranı yükselerek, stres seviyesi azalmaktadır. Endorfin hormonu ağrıları azaltarak, mutluluk duygusunu arttırmaktadır. Endorfin azalması ise depresyon, mutsuzluk ve sinirlilik yaratmaktadır. Pilates endorfin hormonunun azalmasını engelleyerek, depresyon, mutsuzluk gibi rahatsız edici nitelikteki psikolojik sorunlarla baş etmede de yardımcı olur.

 

 

Pilates Özgüveninizi Arttır

Formda bir vücut, kişinin kendisini daha çok beğenmesini, sevmesini sağlamaktadır. Pilates beden algısına dair pozitif bir bakış açısı yaratmaktadır. Koyulan hedeflere ulaşmada yardımcı olabilecek «Ben yapabilirim, başarabilirim» düşünceleri gibi yeterliliğe ilişkin duygular geliştirmektedir. Pilates ile birlikte mutluluk duygusu gelişmektedir. Acı veren düşüncelerde ve buna eşlik eden davranışsal problemlerde azalma olmaktadır.

 

 

Pilates Uykunuzu Düzenler

Uyku problemleri, algı ve zihinsel fonksiyonlarımıza zarar vermektedir. Uykusuzluk ile birlikte konsantrasyon azaltmaktadır. Pilates egzersizleri ile vücut rahatlamakta ve uykuları daha düzenli hale getirmektedir. Gerilim azaldığı için derin ve verimli bir uyku oluşmaktadır.

 

 

Pilates Alzheimer Riskini Azaltır

Pilatesin en önemli öğretilerinden biri beden-zihin koordinasyonudur. Zihinsel performansı arttırdığı için, zihinsel hastalıklar ve Alzheimer riskini azaltmaktadır. Zihin daha canlı ve esnek olurken, hafıza güçlenerek, öğrenme yeteneği artmaktadır.

 

Pilates İle Farkındalık Kazanın

Her bir egzersizin çok kez tekrarı yerine daha az sayıda, kontrollü ve diğer metotlardan farklı kılan prensipleri ile uygulanan Pilates dengeyi geliştirerek, kaslarımızı keşfetmemizi ve geliştirmemizi sağlamaktadır. Aynı zamanda bedenimize dair farkındalık geliştirmemizi ve kontrol kurmamızı, vücudumuza ve kendimize olan güven duygumuzu da desteklemektedir.

 

Pilates Konsantrasyonunuzu Attırır.

Pilates yaparken zihnimiz çözemediğimiz problemlerden uzaklaşarak, harekete odaklanmaktadır. Konstantrasyon yeteneğimiz gelişmektedir.

 

Pilates İle Anda Kalın

Her egzersizde detaylara konsantre olmak ve bedeni yönetmek gerekmektedir. Bu da beden ve zihin arasında bağ kurmanın yoludur. Pilates ile farkındalık artarak, kişi kendi bedenine neyin iyi geldiğini fark etmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Gönder
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?