Size bir telefon kadar yakınız
0 212 212 40 20

Spor Sakatlanmalarını Önlemek

17.11.2020
119 görüntülenme
Spor Sakatlanmalarını Önlemek

Spor yapmak sağlıklı bir yaşam, fit bir vücut ve sağlam bir psikoloji için mutlaka edinmen gereken bir alışkanlık. Fakat spor yaparken bazı noktalara dikkat etmediğinde bunun sonucu sakatlık riskiyle karşı karşıya kalman olabiliyor. Spor sakatlanmalarını önlemek ve böylece spora ara vermeden devam edebilmek için dikkat etmen gereken bazı noktalar bulunuyor.

Doğru Ekipman Kullanımı

Spor yaparken alacağın en önemli önlemlerden biri doğru ve kaliteli ekipmanlar kullanmak olacak. Ayakkabı ve kıyafet seçimlerin yaptığın spora uygun olsun. Örneğin dışarıda koşuyorsan ayakkabını mutlaka tabanı, esnekliği, yapısı, zemini kavraması gibi özelliklerine dikkat ederek satın al. Veya bisiklete biniyorsan kask ve diğer koruyucu aksesuarları kullanmayı unutma.

Spor salonunda antrenman yaparken de aynı kural geçerli. Terinin çabuk kuruyabileceği kumaştan yapılmış ve hareket özgürlüğünü kısıtlamayacak giysileri, spor salonunda çalışmaya uygun ayakkabıları tercih et. Spor salonundaki aletlerle çalışırken onları doğru kullandığından emin olmak için mutlaka salondaki eğitmenlerden yardım al.

Seviyeye Uygun Egzersizler

Her spor rutini, her vücut tipine ve fitness seviyesine uygun değildir. Yaşın, kilon, varsa daha önce geçirdiğin sakatlıklar gibi faktörler kendine uygun bir seviyede spor yapabilmen için göz önünde bulundurman gereken şeylerin başında gelir. Spora yeni başlayan biri ile düzenli spor yapan birinin yapacağı egzersizler ve egzersiz yapma sıklığı farklı olmalıdır. Eğer kendini fazlasıyla zorlarsan sakatlık riski almış olursun. Spor düzenini oturturken ve yapacağın egzersizleri seçerken eğer ihtiyacın varsa bir eğitmenden destek alıp kendine en uygun seviye ve hareketleri doğru bir biçimde planlayabilirsin.

Isınma ve Esneme Hareketleri

Spora başlamadan önce mutlaka ısınma hareketlerini yapmalısın. Bu hareketler vücudunu egzersize hazırlar. Isınma hareketleri yapmak olası sakatlanma durumlarının önüne geçmek için atacağın ilk ve en önemli adımlardan biridir. Tıpkı ısınma hareketleri gibi esneme hareketleri de spor sakatlanmalarını önlemek için çok önemlidir. Kaslarını esneterek açmak, hem sakatlanmanı engeller hem spordan maksimum verim almanı sağlar hem de iyileşme süreni kısaltır.

 

Gönder
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?